Сестри Святого Йосипа

Заснування і розвиток
З ініціативи і духовного натхнення святого Зигмунда Гораздовського постало Згромадження Сестер Святого Йосипа у Львові з метою жертовної , духовної і фізичної праці для суспільності . Історичною датою заснування прийнято вважати 17 лютого 1884 року. У Галичині загалом і в місті Львові зокрема, на той час панували матеріальна бідність і моральна занедбаність. Цієї потреби не міг не відчувати священник Львівської архідієцезії Зигмунд Гораздовський. Будучи співчутливою людиною і ревним душпастерем, він серцем і розумом озивався на людський стогін, що кликав про допомогу на кожному кроці. На потребу часу Зигмунд Гораздовський відгукується творенням низки благодійних справ християнського милосердя, які полегшували переживання людської бідністі. Так повстає дім Добровільної Праці для жебраків, в якому вони мали гідні умови життя і можливість працею відбудовувати свою людську гідність. З ініціативи Зигмунда Гораздовського відкрито дім для невиліковно хворих і тих, хто потребував реабілітації, а також засновано дешева їдальня для убогих. Отцю Зигмунду було важко давати собі раду з цими обов’язками, обсяг яких постійно зростав, тому він у 1882 році запрошує до співпраці декілька жінок францисканського світського ордену, які називалися терцярками. Вони і дають початок Згромадженню Сестер Святого Йосипа. З часом Згромадження набуває власних зовнішніх ознак – одягу (габіт), та атрибути. Воно стає апостольським, діяльність якого основана на папському праві.
Згромадження розвивається, сестри долучаються в наявні напрямки діяльності, а також відкриваються нові:
– опіка над хворими в лікарнях в осередках здоров?’я, амбулаторіях і приватних будинках;
– опіка та виховання дітей-сиріт, занедбаної молоді;
– праця в дитячих садочках;
– ведення аналбфабетичних курсів (ліквідація неграмотності)
Діяльність сестер Святого Йосифа визначається харизмою, яку залишив після себе Засновник.
Невидима праця і молитва сестер – це є той скарб за яким криється велика жертва, без, якої світ не може обійтися і без якої немає буття. Через це реалізують девіз «Серце при Бозі – руки в праці» В 1892 році у Львові засновується інтернат Дитятка Ісус, в якому перебувають покинуті діти і матері з немовлятами, яким нікуди іти. В 1899 році Згромадження закладає перший свій інтернат для дітей сиріт і дітей з неповноцінних родин в місті Кросно (Польща), який існує і до сьогодні. Співзасновницею Згромадження, найближчою соратницею і першою генеральною настоятелькою стала сестра Саломеа Данек.
Найвищу владу в Згромадження виконує Настоятелька Генеральна, яка відповідає за розвиток Згромадження і реалізацію харизми Засновника, а також за добрі, здорові стосунки між провінціями, делегатурами, домами, які безпосередньо належать до генерального дому і за місії. У налагоджений ритм праці сестрер Юзефіток руйнівним ураганом вриваються події Другої світової війни. З 1939 року, у зв’язку із зміною лінії кордону Польщі, території Львівщини, Тернопільщини та Івано-Франківщини відходять до складу Української РСР. З 45 будинків, які належали Згромадженню, пережили цей важкий період лише 11. Майже 200 сестер виселено з домів, деяких депортовано деякі загинули під час війни виконуючи своїх обов’язків, відомі навіть випадки мученицької смерті. В 1946 році Згромадження примусово експатріювали, тобто виселили на територію Польщі, через що втратило свій дім генеральний у Львові і всі доми, які знаходилися на території Львівщини, Тернопільщини, Івано-Франківщини. З того часу Генеральний дім переселяється до Тарнова (Польща). У Польщі з приходом до влади комуністьичного режиму відбулися великі зміни і діяльність сестер обмежилася, але сестри не відступили від харизмату Отця-Засновника. Сестрам було дозволено опікуватися тільки пацієнтами психіатричних лікарень та інвалідами. Тому їх інтенсивно залучають до праці в парафіях і катехезу. Духовно зростаючи і укріплюючись у харизматі, Згромадження у 1973 році відкриває перший дім за кордонам Польщі – у Римі, а також в 1975 році засновує перший місійний дім в Конго, у 1983 році – у Бразилії. 1989 рік вносить зміни у суспільно – політичне життя світу. Послаблюється комуністична ідеологія, яка спричиняє розпад Радянського Союзу. Незалежність України стала початком нової епохи в історії держави і початком великих економічних, політичних і релігійних перемін. Польща також не стояла осторонь цього процесу, і це дає можливість Згромадженню повернутися до праці згідно свого харизмату. Через реалізацію харизмату свого Засновника,Сестри, як духовні дочки свого Отця, завжди відчули Його присутність між ними. Тому пам`ять про життя і діяльність Отця Засновника Зигмунда Гораздовського у Львові, а також Його гріб на Львівському Личаківському кладовищі – це та сила незвичайної міці, яка вабила Згромадження до повернення на українські землі, до свого коріння, у свій материнській дім у Львові. Тому коли відроджується релігійне життя в Україні, коли почали організовуватися парафії, відновлюватися старі костьоли і будуватися нові, священики запрошують сестер із-за кордону до парафіальної праці. Ураховуючи персональні можливості Згромадження приймає пропозиції і делегує сестер допомогати священикам на парафіях, спочатку на визначений термін, а згодом на постійне служіння. Відновлення діяльності Згромадження на українських землях через 45 років не було легким, але плідним. Зароджуються все нові і нові спільноти і засновується Делегатура.
Сьогодні Згромадження нараховує близько 500 сестер і функціонує 10 країнах світу: Польща, Україна, Італія, Франція, Німеччина, Конго, Камерун, Бразилія, Демократична Республіка Конго, Габона
Наша адреса:
Сестри Юзефітки
вул. Тимошенка 13а кв. 241
04205 Київ
тел.: (044) 569 – 14 - 50
http://jozefitki.org.ua