Христос прийшов, щоб визволити ув'язнених

«Христос прийшов, щоб визволити ув’язнених. Коли сьогодні зустрічали визволених полонених у Харкові, а вони давали свідоцтво віри - як у полоні молилися, кидали курити, починали писати вірші і вивчати іноземні мови, я собі так подумав: вони насправді були визволені задовго перед сьогоднішнім днем. Сьогодні лише факт, подарований Богом. Слава Господу за все!» - так написав про цю подію єпископ Київсько-Житомирської дієцезії Віталій Кривицький на своїй сторінці у Фейсбуку.

В коментарі для Credo єпископ Віталій поділився : «Напередодні звільнення до мене зателефонували з Адміністрації Президента і запросили бути особисто при зустрічі звільнених. Я зрозумів це так, що цим кроком українська влада виразила те, як вона цінує зроблене Ватиканом для звільнення українських заручників. «Український формат» обговорювався ще під час зустрічі Папи Франциска з російським патріархом Кирилом у Гавані, потім цю тему, серед інших, обговорював із Путіним Державний секретар Ватикану П’єтро Паролін, коли перебував у Москві з візитом. Це був той «меседж», який Ватикан скеровував до Московського патріархату і до Путіна. Я знав, що цей день наближається і має бути перед Новим роком, але все одно був приємно здивований, що влада нас зауважила і запросила. Ми не були на передовій, на місці безпосереднього обміну заручниками, — місця у вертольотах обмежені, — але ми були у Харкові та у Києві (у Борисполі), зустрічаючи звільнених.

У Харкові зустріч відбувалася в аеропорту, так само як і в Борисполі. Жодних зайвих офіційних зібрань не було, навіть спільних молитов, тільки промови митрополитів Філарета і Онуфрія. Зрештою, все відбувалося на летовищах, на вулиці, через цю зустріч затримувалися рейси — наприклад, літак на Тель-Авів мав чекати не менше ніж півтори години, але люди все розуміли і сиділи, чекали, — тож нічого такого «представницького». У Києві, тобто в Борисполі, була масова зустріч, почасти завдяки флеш-мобу «Зустрінь своїх» було багато людей, які зустрічали: не тільки родичі, а всі, хто захотів приїхати зустріти героїв. Із певного погляду, це час «заявитися» кожному і сказати, хто скільки зробив. Я зазначу, що наша Церква не дуже виставляється, але вона багато що зробила на зовнішньополітичному рівні, і в молитвах, і у постах.

Понад рік уже не було обмінів полоненими, і тому ця зустріч була особливо важлива. Те, про що я написав у ФБ, — це моя перша реакція. Коли я розмовляв із хлопцями, то вони, дивлячись, що я священик, одразу казали: я багато молився під час ув’язнення; розказували про зміни у своєму житті. Хтось почав читати Біблію, хтось узагалі почав книжки читати — видно, раніше таким не дуже займався, хтось кинув курити, хтось вивчав мови, хтось почав писати вірші… Мені казали: «Ми вірили, що вийдемо!» Один із цих хлопців, в аеропорту Харкова - прямо так і говорив: усе, що зараз відбувається, — це плата за войовничий атеїзм, який був у цій державі і за який вона ще так і не покаялася».

Пригадаємо, що на Донбасі відбувся перший за останні два роки великий обмін заручників. На підконтрольну Україні територію повернулися 73 заручники, натомість українські перемовники передали самоназваним «ДНР» та «ЛНР» 233 людини, хоча спочатку домовлялися про обмін у форматі 74 на 306. Процес обміну відбувся неподалік окупованої Горлівки в Донецькій області на контрольно-пропускному пункті «Майорськ», роботу якого протягом цього часу призупинили. Звільнених українців відправили вертольотами до Харкова, звідти літаком вночі вони прилетіли до Києва, де на військовому аеродромі в Борисполі їх зустріли рідні й близькі. До аеропорту Бориспіль зустрічати звільнених українців рідні почали приїздити ще вдень.

Зокрема, зі станції метро «Бориспільська» організатори акції «Зустрінь своїх» відправляли безкоштовні автобуси. Спочатку була інформація, що борт з хлопцями має сісти у Борисполі орієнтовно о 19 годині, насправді ж обійняти тих, кого не бачили і не чули вже декілька років, родини змогли майже о 2 ночі. Бойовики віддали 73 заручники із 74 попередньо анонсованих: 57 людей — з Донецька, 16 — з Луганська. З них: 54 українські військові, що перебували в полоні самоназваної «ДНР», 5 — у «ЛНР»; решта 14 осіб — цивільні. Таким чином після обміну в полоні бойовиків, за словами глави СБУ, лишаються ще 103 українці.

За матеріалами: credo.pro та hromadske.ua